



| Parameter | Value |
|---|---|
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -40 °C |
| Min Supply Voltage | 2 V |
| Max Supply Voltage | 3.6 V |
| Low Level Output Current | 24 mA |
| Propagation Delay | 6.5 ns |
| High Level Output Current | -24 mA |
| Number of Circuits | 6 |
| Quiescent Current | 10 µA |
| Number of Outputs | 6 |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Tube |
| Logic Level - Low | 0.4 V to 0.6 V |
| Logic Family | 74LCX |
| Logic Level - High | 1.7 V to 2.2 V |
Stock: 215
Distributors
pcbx
Unit Price$0.41293
Ext.Price$0.41293
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.41293 | $0.41293 |
| 10 | $0.29067 | $2.90670 |
| 25 | $0.24023 | $6.00575 |
| 50 | $0.22965 | $11.48250 |
| 100 | $0.21953 | $21.95300 |
| 300 | $0.20986 | $62.95800 |
| 500 | $0.20062 | $100.31000 |
| 1000 | $0.19178 | $191.78000 |
| 3000 | $0.18333 | $549.99000 |
| 5000 | $0.17526 | $876.30000 |
